Przedszkole nr 48 "Morska Przygoda" również w roku skzolnym 2023-2024 jest beneficjentem programu, którego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród.
Środki udzielone zostały w ramach priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytenictwa 2.0 na lata 2021-2023" przeznaczone będą na:
-zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz
-realizację działań promujących czytelnictwo.
I. KSIĄZKI ZAKUPIONE DLA DZIECI W ROKU 2023 I POLECANE PRZEZ NAUCZYCIELI
I. KSIĄŻKI POLECANE W PAŹDZIERNIKU PRZEZ Z NAUCZYCIELI "MORSKIEJ PRZYGODY"
"Tupcio Chrupcio" Eliza Piotrowska - Tupcio Chrupcio to mała myszka, która pomaga kilkulatkom zrozumieć otaczający świat. Historie opowiedziane prostym, dostępnym dla dzieci, językim, zawsze kończą się dobrym rozwiązaniem.
"Jadzia Pętelka" Barbara Supeł - przygody małej dziewczynki, Jadzi, pełne humoru, przygód i problemów. Seria ucząca dzieci tego, jak radzić sobie z problemami, trudnymi emocjami czy niekiedy, zaskakującymi, codziennymi zdarzeniami.
"Kicia Kocia" Anita Głowińska - seria o KIci Koci uczy dzieci właściwych zachowań. Obowiązkowa lektura dla każdego przedszkolaka.
"Karmelek" Marta Guśniowska - zabawna opowieść o piesku, który nie wierzył w siebie. Mądra książka, która uczy tego, że każdy może wnieść do swojej grupy społecznej coś wartościowego.
"Kto zabrał okulary?" i "Kto wszedł w butach do środka?" Lars Maehle - pierwszy kryminał przedszkolny. Tajemnice przedszkola "Wronie Gniazdo" to niezbyt skomplikowane zgadki dla bystrego przedszkolaka. Książki, które na pewno rozwijają umiejętność dedukcji.
II. KSIĄŻKI POLECANE W LISTOPADZIE PRZEZ NAUCZYCIELI "MORSKIEJ PRZYGODY"
"Opowiadania do chichotania" Renata Piątkowska - opowiadania o tym, jak kilkulatek widzi codzienne zdarzenia. Historie Tomak są pełne humoru i na pewno wywaołają usmiech u niejednego przedszkolaka.
"Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku. Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też" Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra - dzięki tej pozycji dziecku łatwiej będzie rozumieć swoje emocje, rozumieć relacje i łatwiej nawiązywać kontakty z rówieśnikami.
"Odwagi Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też" Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra - książka, która daje siłę. Dzięki sympatycznemu stworkowi Pinkowi dziecko może zrozumieć, że różne emocje, jakie przeżywamy są czymś normalnym. Ma szansę też nauczyć się, jak radzić sobie z przeciwnościami i trudnymi sytuacjami.
"Traktor Stasia. Nauka liczenia z okienkami" Monika Filipina i Izabela Mikrut - książeczka, która pomoże dziecku w nauce liczenia, ale też pomoże w rozwijaniu spostrzegania, poprawności językowej (zabawy dżwiękonaśladowcze). Świtena propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych przedszkolaków.
III. KSIĄŻKI POLECANE W GRUDNIU PRZEZ Z NAUCZYCIELI "MORSKIEJ PRZYGODY"
„Jak Winston uratował święta” – Alex T. Smith
Świąteczna opowieść o małej myszce, która znajduje list do Mikołaja i postanawia za wszelką cenę dostarczyć go do adresata. Po drodze czeka ją wiele niezwykłych i niebezpiecznych przygód. Czy myszce uda się odnaleźć Mikołaja i oddać mu zaginiony list? Tego na pewno dowiecie się z tej książki.
Książka napisana jest w formie kalendarza adwentowego, a po każdym rozdziale czeka nas zadanie do wykonania z dzieckiem.
„Zima w Dolinie Tumilu” – Marta Dahlig
Pięknie ilustrowana książka w formie picturebooka z dodatkową książeczką z przygodami mieszkańców Doliny Tumilu. Znajdziemy tu 12 dwustronnicowych rozkładówek a w nich wiele ukrytych zagadek i niespodzianek. Każda historia podąża za jednym z bohaterów i przedstawia ich oczekiwanie na święta. Niecierpliwe, pełne szczęścia i niekiedy trudnych emocji.
„Świąteczne listy od Feliksa. Mały zając odwiedza Świętego Mikołaja” – Anette Langen, Constanza Droop
Mały zając Feliks – ulubiona przytulanka Zosi – znów wyrusza w podróż, tym razem w poszukiwaniu odpowiedzi na to, czy Mikołaj istnieje. Wszystko za sprawą szkolnych kolegów Zosi, którzy próbują zachwiać wiarę dziewczynki w magię świąt. Z listów wysyłanych przez zajączka dowiemy się, jak wygląda dom Mikołaja i kto pomaga mu roznosić prezenty. Dodatkową atrakcją dla dzieci są koperty z listami, które można z nich wyciągać i wkładać z powrotem.
„Rodzina Pętelków czeka na święta” – Barbara Supeł
Kolejna książka w formie kalendarza adwentowego, pełna świątecznego klimatu. 24 opowiadania wprowadzą nas w czas oczekiwania na Boże Narodzenie – od pieczenia pierników z Jadzią po wykonanie świątecznej girlandy ze Stasiem. W towarzystwie rodziny Pętelków na pewno nie będzie nudno!
„Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta” – Barbara Supeł
Frania jest rezolutną 5-latką, jej przygody znamy już z poprzednich książek, czytanych w naszej grupie. W tej światecznej opowieści Frania znów będzie musiała poradzić sobie z wieloma emocjami i dokonać wyboru, co powinna zrobić. Oczywiście z pomocą naszych przedszkolaków!
Czy Frani uda się samodzielnie napisać list do Świętego Mikołaja?
Czy Frani wystarczy cierpliwości, by powstrzymać się przed otworzeniem wszystkich okienek kalendarza adwentowego?
Czy znajdzie sposób, by umilić sobie oczekiwanie na bożonarodzeniowe prezenty?
IV. KSIĄŻKI DLA DZIECI ZAKUPIONE DO ZBIORÓW BIBLIOTEKI PRZREDSZKOLNEJ w roku 2023
"Kto zgubił kapelusz" i "Ulica Pazurkowa"Aleksandra Struska -Musiał
"Z przygód krasnala Hałabały" Lucyna Krzemieniecka
"Wypożyczalnia skrzydeł" Opowieść o magii czytania Iwona Pietrzak
"Opowieści o prawach dziecka" Marek Michalak
seria książek o misiu Paddingtonie
"rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą" Agnieszka Frączak
"Co i jak" Marta Krzemińska - seria książek odpowiadająca na pytania; Dlaczego ludzie chorują?, Dlaczego rośliny rosną?, Dlaczego słońce świeci?' itp.
"Dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków" Joanna Krzyżanek
"Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków" Joanna Krzyżanek
"Franek szuka odwagi", "Franek sprząta zabawki", "Franek mówi Dzień dobry", "Franek jest niecierpliwy" - Katarzyna Keller
81-181 Gdynia
ul. Adm. Unruga 86